ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΑΧΑΡΝΑÏΚΟΣ 3-1

Συνεχίζει ακάθεκτη η «Ελαφρά Ταξιαρχία την πορεία προς την Super League. Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου επικράτησε του Αχαρναικού με 3-1 στο γήπεδο της Ριζούπολης για την 9η αγωνιστική της Football League πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη. Ο Αντώνης Πετρόπουλος βρήκε δίχτυα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, σκοράροντας δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του και φτάνοντας συνολικά τα τέσσερα γκολ στην διοργάνωση.

Στο 17΄ λεπτό ο Ρομάνο βρήκε τον Πετρόπουλο ο οποίος με διαγώνιο σουτ πρόλαβε την έξοδο του Αποστολίδη ανοίγοντας το σκορ για τους κυανόλευκους. Στο 41΄ λεπτό ο Σιατραβάνης με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων για την «Ελαφρά Ταξιαρχια»΄. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 45΄ λεπτό ο Ντάγκρας με πλάσε από κοντινή απόσταση και με την βοήθεια του δοκαριού νικά τον Χιώτη, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτηρία με 2-1 σκορ.

img_7732
Στην επανάληψη ο Απόλλωνας πίεσε για ένα τρίτο τέρμα, είχε τις φάσεις και το κατάφερε στο 81΄ λεπτό. Ο Νίκος Κρητικός στο ντεμπούτο του με τα κυανόλευκα σεντράρει στον Κάσσο ο οποίος δεν πιάνει καλά την κεφαλιά, η μπάλα στρώνεται στον «Πετρογκολ» ο οποίος με διαγώνιο σουτ από τα πλάγια στέλνει την μπάλα στο γάμα της εστίας του Αποστολίδη. Οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν τον παιχνίδι με 10 όταν στο 92΄ λεπτό και ενώ όλα είχαν κριθεί ο Ματσούκας με μάρκαρε αντιαθλητικά τον Αλμπάνη με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Διαμαντόπουλου.

Την επόμενη αγωνιστική η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Καλλονή στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 15/1 στις 15:00

Κάρτες για τον Απόλλωνα: Tσιάρας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Τσιάρας, Σιατραβάνης (76′ Αλμπάνης), Κονέ, Πετρόπουλος (85′ Διαμαντόπουλος), Ρομάνο (60′ Κρητικός), Κάσσος

ΑΧΑΡΑΝΑΪΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Αποστολίδης, Ψιάνος, Ματσούκας, Παπατόλιος, Κυριαζόπουλος, Πλαβούκος, Μουστάκης, Τζιώρας, Μεγαλοοικονόμου, Ντάγκρας (76′ Σταμούλης), Τσεμπερίδης (18′ Ζαχαρός)

Άρης – Παναιγιάλειος   2-1
Τρίκαλα – Αναγέννηση Καρδίτσας (αναβολή)